זה לא רק הכסף: הדר אשוח מוציא ספר, ומנפץ את הדעות הקדומות על ״הילד של האינטרנט״

עד גיל 20 הכנסתי 20 מיליון שקל, ולכן שהתחלתי לכתוב את הספר שלי, תכננתי לקרוא לו ׳20 מתחת ל-20׳. כשסיימתי את הכתיבה, החלטתי לשנות את השם של הספר ל-׳זה לא רק הכסף׳, כי הבנתי שהידע שנמצא בספר הזה הרבה יותר גדול מהסיפור האישי שלי.

חברים שלי מספרים לי שכאשר מדברים עליי בארוחות שישי עם המשפחה, דעות רבות נזרקות לאוויר: יזם אינטרנטי, הילד החופר ההוא מהפרסומות, איש עסקים מצליח, פילנטרופ שתורם ומשקיע את זמנו בפיתוח אוכלוסיות חלשות, או אולי נוכל?

אני תמיד צוחק, אומר תודה על המחמאות, ומתעלם מהעקיצות. 

״הרבה אנשים יכולים לאהוב אותי, והרבה יכולים לשנוא אותי, אבל כל זה לא משנה לי אם הם לא באמת מכירים אותי…״

 

אבל מי כן מכיר אותי? האם יש מישהו שבאמת מכיר את הסיפור שלי? את הסיפור האמיתי…

כולם יודעים שהתחלתי לעשות כסף משיווק שותפים, אבל לא הרבה יודעים שהרבה לפני, בגיל 14, לימדתי את עצמי לבנות אתרי אינטרנט ולהרוויח מזה כסף.

כולם יודעים שאני מאמין שתעודת בגרות היא לא המפתח להצלחה בחיים. לא הרבה יודעים שאני בעצמי סיימתי בגרות של 5 יחידות במתמטיקה בכיתה י׳ עם ציון ממוצע של מעל ל-90.

כולם יודעים שאני חיי חיי יוקרה ופינוק, ואוהב מאוד את הכסף שלי. לא כולם יודעים שמגיל 16 אני תורם אלפי שקלים כל חודש לצדקה ושהתנדבתי שנתיים עם נערים על הספקטרום האוטיסטי.

ולא חסרות לי דוגמאות נוספות. אחרי הכל, לא התחלתי לדבר עדיין על הכשלונות העסקיים, הגראס, האקנה, חיי האהבה שלי… בסופו של דבר, הדר אשוח הוא הרבה יותר מרק ילד שעושה כסף באינטרנט.

בספר שלי, אני סוף סוף חושף את האישיות האמיתית מאחורי הדמות שהפריעה לכם לשמוע שירים במקלחת. אבל כמו שאמרתי, הסיפור שלי הוא החלק הכי פחות מעניין בספר החדש שלי. הסיפור שלי הוא רק המנה הראשונה.

 

בדרך אל העושר, הייתי צריך ללמוד שיעורים רבים. חלקם נעימים, וחלקם פחות.

כשהייתי בן 18 וחצי, הפסקתי לפרסם את הקורסים שלי בישראל במשך חצי שנה. באותה תקופה, הייתי בשיא הכישלון הגדול ביותר שלי. אחרי הצלחה כל כך גדולה בארץ, ניסיתי להעתיק את העסק לחו״ל, ופשוט לא הצלחתי.

תכלס, ״לא הצלחתי״ זאת דרך מנומסת לתאר הפסד של מיליון שקל בכמה חודשים בודדים.

כשנתקלים בכישלון, רוב האנשים יעדיפו לוותר ולהרים ידיים. ״כנראה זה לא בשבילי״ הם אומרים, ושוכחים את החלום שאותו הם ניסו להגשים.

אבל אני לא רוב האנשים, וכשאני נכשל, אני שואל את עצמי מה אני עושה לא בסדר, ומה אני יכול לעשות טוב יותר.

ובאותו רגע, בגיל 18 וחצי, הבנתי שאני כנראה עושה משהו לא נכון.

״הגיע הזמן לחזור למקורות״ אמרתי לעצמי. ״מספיק עם הגראס, מספיק עם התירוצים. מספיק עם הדחיינות״. חזרתי לארץ עם הזנב בין הרגליים, אבל התחלתי לעבוד.

שנה אחר כך, כבר הייתי במקום שונה.

הקמתי עסק חדש, עסק שהכניס 13 מיליון ש״ח בשנה אחת. גידלתי קהילה של יזמים דיגיטליים בכל הגילאים, הפסקתי לעשן, התגייסתי ליחידה מיוחדת בצה״ל בתור לוחם, ואפילו מצאתי ואהבה. הייתי מבסוט על עצמי, כי הוכחתי שההצלחה שלי היא לא פוקס. קמתי, נפלתי, וקמתי שוב.

 

הרבה פעמים לאורך החיים שלי כשאנשים שאלו אותי ״הדר, מה הוא סוד ההצלחה שלך״ לא ידעתי לענות להם. מה אני כבר יכול להגיד? 

ידעתי שיש שם משהו, אבל לא ידעתי בדיוק מה.

הרי מגיל קטן רציתי להיות עשיר, ולא היה לי מישהו שיכול להראות לי איך.

לא קיבלתי כסף מההורים או ירושה גדולה, בקושי היה לי כסף משל עצמי…

לא זכיתי בלוטו, לא נולדתי עם כישורים חברתיים מיוחדים, ההפך הוא הנכון – עד גיל 14 לא היה לי יותר מחבר אחד. בכל יום הייתי סופג עלבונות מילדים אחרים שלא אהבו את ״המשקפופר המכוער״ שיושב בקצה הימני של הכיתה…

 

ולמרות זאת, הצלחתי לייצר לעצמי את החיים שעליהן חלמתי… וזה לא היה במעשה קסם או בלחיצת כפתור. עבדתי קשה בשביל זה, ועבדתי חכם. למדתי מהטעויות שלי, ולא הפסקתי לצעוד קדימה.

ואחרי הכל הצלחתי פעם אחר פעם, אז בסופו של דבר אני כן יודע מה אני עושה…

אני גם לא יכול לשייך את ההצלחה שלי לשיטה ספציפית כזו או אחרת ליצירת כסף. עוד לפני גיל 19 יצרתי מיליוני שקלים במעל ל-3 עסקים שונים.

 

כעמדתי שעות ארוכות בעמדות השמירה של צהל, יצא לי לחשוב על שאלת מיליון הדולר פעמים רבות. ״מה כבר עשיתי שגרם לי להצליח ולאחרים להיכשל?״

 

לא מזמן נפגשתי עם נעם לניר, אחד היזמים המשפיעים והמרשימים ביותר בישראל, והוא אמר לי משפט חכם ״לרוב, בן אדם עם כישרון לא ידע לזהות בכלל את הכישרון שלו״. פתאום זה היכה בי. והתחלתי לחפור לעומק. הייתי נחוש למצוא תשובות לשאלות.

פרסתי את סיפור החיים שלי מילדות ועד הנקודה הנוכחית, וחקרתי הלוך ושוב. מה הוא סוד ההצלחה שלי?

אחר כך, השוותי את הסיפור שלי עם סיפורים של מצליחנים אחרים. ניסיתי לזהות בסיפורים שלהם תכונות מסוימות שעזרו לי להצליח.

לשמחתי, מצאתי תבנית אחת שחוזרת על עצמה פעמים רבות בחיים שלי.

אחרי הרבה מחקר ומחשבה, הגעתי ל-7 חוקים. 7 עקרונות אם תרצו.

7 עקרונות שבהן השתמשתי בשביל לייצר עושר בחיים שלי, עקרונות שהיו שמורים בסוד אצל אותם המצליחנים שחקרתי. 7 עקרונות שיכולים להוביל כל אחד שמיישם אותם לדרך אל העושר.

על העקרונות האלו כתבתי ספר.

בספר אני עובר על כל עיקרון ומלמד איך להשתמש בו בצורה פרקטית בשביל לייצר עושר והצלה בחיים. אני מראה איך השתמשתי בו בקריירה שלי, ואני מראה איך אתה יכול להתשמש בו גם בחיים הפרטיים שלך.

בספר שלי ״זה לא רק הכסף״ אני מלמד גם איך למצוא את הייעוד והמטרה שלך בחיים, איך לפתח מוסר עבודה ולהתגבר על עצלנות ודחיינות, איך לקבל החלטות חשובות בצורה חכמה, איך לעשות כסף באינטרנט משיווק שותפים, מוצרי מידע ושיווק דיגיטלי, ואיך לבנות מותג כמו ״הדר אשוח״ שלא משנה האם שונאים אותו או אוהבים אותו, להתעלם ממנו אי אפשר.

 

בנימה אישית, אני יכול להגיד שהספר שלי זה הדבר הכי טוב שייצרתי בחיים שלי עד היום. הוא מלמד המון, והוא נותן את הבסיס הנכון להצלחה והתעשרות, באינטרנט ובעולם העסקים הפיזי כאחד.

אם אתה עוקב אחרי ברשתות החברתיות, אני בטוח שהנושאים שעליהם אני כותב בספר יתאימו לך. אם אתה רוצה לחיות ברווחה ובחופש כלכלי אבל לא יודע בדיוק איך לעשות את זה, אם אתה מעוניין לשנות את שגרת החיים השוחקת לטובת מקצוע מעניין יותר, אם אתה רוצה לרכוש ידע חדש, או אם אתה רוצה להכיר אותי יותר לעומק, ולהכיר את האישיות שמאחורי הדמות שלי – ״זה לא רק הכסף״ הוא ספר חובה בשבילך.